Labioplastyka

Plastyka warg sromowych

Labioplastyka to zabieg chirurgiczny wchodzący w zakres ginekologii estetycznej, który polega na korekcji warg sromowych. W ramach zabiegu wykonuje się powiększenie lub pomniejszenie warg sromowych, można także korekcie poddać ich kształt. Labioplastykę wykonuje się ze względów stricte estetycznych, jak również zdrowotnych.

Wskazania
  • anatomiczny przerost warg sromowych
  • widoczna asymetria albo deformacja warg sromowych
  • przerost warg sromowych, co wywołuje ból, otarcia i infekcje intymne, dyskomfort w trakcie noszenia obcisłych ubrań i uprawiania sportu
  • niezadowolenie z wyglądu warg sromowych
Przeciwwskazania
  • choroby ginekologiczne, szczególnie choroby nowotworowe.
  • problemy z krzepliwością krwi
  • okres ciąży
  • w trakcie miesiączki, zabieg warto przeprowadzić od razu po zakończeniu krwawienia miesięcznego
Konsultacja

Przed operacją niezbędna jest konsultacja, podczas której omawiany jest z pacjentką przebieg zabiegu, możliwe do uzyskania rezultaty i ewentualne komplikacje którą mogą się pojawić po operacji. Po kwalifikacji lekarz zleca wykonanie podstawowych badań krwi i serca (grupa krwi, morfologia, OB, EKG i inne).

Znieczulenie

Labioplastyka może być przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym w zależności od preferencji pacjentki.

Przebieg zabiegu

Podczas zabiegu chirurg likwiduje przerost i asymetrię warg sromowych mniejszych. Celem procedury chirurgicznej jest znaczna redukcja lub zmiana kształtu fałd śluzówki otaczających wejście do pochwy (warg sromowych). Zabieg trwa ok. 1 godziny.

Metody operacyjne

Metoda TRIM – klasyczna plastyka warg sromowych mniejszych, która polega na wycięciu fragmentu wolnego brzegu wargi sromowej. Metoda TRIM jest skuteczne szczególnie w przypadku znacznego przerostu, bądź nieregularnego przebiegu wolnego brzegu wargi sromowej. Wadą tej metody zabiegu są częstsze zaburzenia czucia skórnego niż w przypadku zastosowania innych technik.

Metoda WEDGE (V-cut) – polega na wycięciu nadmiaru skóry przeszkadzającego pacjentce, z jednoczesnym zachowaniem wolnego brzegu wargi sromowej – obszaru w którym znajduje się najwięcej zakończeń nerwowych. Zastosowanie tej techniki pozwala w krótkim czasie zmienić wygląd nawet bardzo powiększonych warg. W większości przypadków (w zależności od kształtu wargi i jej ewentualnych wcześniejszych uszkodzeń) przy zastosowaniu tej techniki można ukryć bliznę w fałdzie skórnym pomiędzy wargą większą, a mniejszą. Zabieg ten można wykonać w połączeniu z plastyką środka ścięgnistego krocza, co pozwala na zmniejszenie wejścia do pochwy będącym częstym kłopotem kobiet po porodach drogami natury, z uczuciem luźnej pochwy.

Metoda FENESTRACJI – polega ona na odpreparowaniu skóry od warstwy zawierającej naczynia krwionośne i nerwy. Jest ona bardziej czasochłonna i wymaga dużej sprawności chirurgicznej, zapewnia jednak bardzo dobry efekt funkcjonalny. W zależności od poziomu defektu nacięcie wykonuje się w kształcie trójkąta, podobnie jak w technice WEDGE, bądź w sposób indywidualnie dopasowany do anatomii pacjentki. Pomimo doskonałych efektów w zakresie zachowania czucia należy pamiętać że pozostawienie warstwy naczyniowej może skutkować przejściowych powstaniem krwiaka w miejscu operowanym.

Labioplastyka przeprowadzana każdą z tych technik ma swoje specyficzne zalety i swoich zwolenników wśród specjalistów zajmujących się chirurgią plastyczną sromu. Od tego jaką techniką zostanie przeprowadzona labioplastyka zależy końcowy efekt kosmetyczny związany nie tylko z wielkością czy symetrią warg sromowych mniejszych, ale także z ich zabarwieniem, kształtem czy gładkością brzegu i powinno być uzależnione od oczekiwań pacjentki.

Sposób dobierany jesz w trakcie osobistej konsultacji w zależności od stanu wyjściowego oraz oczekiwań pacjentki.

Zalecenia pooperacyjne

Po zabiegu należy utrzymać szczególną higienę; przemywanie krocza mydłem antyseptycznym, delikatne usuwanie zanieczyszczeń, pokrywanie ran maścią przyspieszającą gojenie oraz grubą warstwą absorpcyjną (gaziki, podpaski), dociskaną do ciała ciasną bielizną. Wszystkie szwy rozpuszczają się same, rany goją się ok 2 tygodnie. Okres niezdolności do pracy wynosi zwykle 3 dni. Współżycie seksualne może być wznowione po ok. 2 tygodniach. Lekkie zajęcia sportowe można zacząć po 2 tygodniach, intensywne – po 4 tygodniach od zabiegu.

Wizyta kontrolna w klinice po ok. 7 dniach.

Zapraszamy do kontaktu

Zostaw komentarz