Kwalifikacja do zabiegu powiększanie piersi poprzedzona jest konsultacją lekarską wykonaną przez chirurga, w trakcie której pacjentka wybiera wielkość i kształt implantu oraz otrzymuje kompletny zestaw informacji dotyczących zabiegu, takich jak: formy znieczulenia, procedury zabiegowej oraz możliwości wystąpienia ewentualnych powikłań.
Operacja powiększanie piersi przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około półtorej godziny. Najcześciej implanty są umiejscowione pod mięśniem piersiowym z dolną częścią implantu pod gruczołem (dual plane). Cięcie znajduje się w fałdzie podpiersiowym lub na otoczce. Po wykonaniu zabiegu powiększania piersi zakładane są szwy, które usuwane są po 8-10 dniach od operacji.
wskazania
-
- poprawa kształtu i wielkości piersi po przebytej ciąży
- wrodzony niedorozwój (asymetria) jednej lub obu piersi
- zaburzenia rozwoju piersi typu „pierś tubularna”
- powiększenie rozmiaru piersi
przeciwwskazania
- choroby ogólnoustrojowe
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- anoreksja, nadmierne odchudzanie lub restrykcyjne diety
- choroby w obrębie gruczołu sutkowego
- ciąża i karmienie piersią
etap pierwszy
Znieczulenie pacjenta
etap drugi
Wykonanie nacięcia skóry w fałdzie podpiersiowym lub wokół otoczki
etap trzeci
Precyzyjne zamknięcie naczyń krwionośnych, wszczepienie implantów, zaszycie rany.
etap czwarty
Wykonanie procedury na drugiej piersi.
etap piąty
Założenie opatrunków.
Po procedurze powiększenia piersi może występować ból i tkliwość piersi. Objawy te powoli ustępują wraz z upływem czasu. Większość dolegliwości można złagodzić przy pomocy leków przeciwbólowych, które są przepisywane przez chirurga.
W okolicy klatki piersiowej mogą pojawić się zasinienia. Znikają one najczęściej w ciągu 14 dni od wykonania zabiegu. Delikatny obrzęk piersi może się utrzymywać nawet do 60 dni od wykonania zabiegu.
Obowiązuje zakaz wykonywania ćwiczeń siłowych i dźwigania ciężarów przez okres miesiąca.
Po zabiegu pacjentka otrzymuje stanik pooperacyjny, który używa 24h/dobę przez 1 m-c. Pielęgnacja blizn zaczyna się po ok 2-3 tygodniach po odpadnięciu wszystkich strupków. W celu polepszenia wyglądu blizny polecamy używanie gumy silikonowej przez ok 2-3 m-ce.
Jeśli rozważasz wykonanie zabiegu, masz pytania, lub wątpliwości
Najczęściej zadawane pytania
Dobór implantów piersiowych jest kwestią indywidualną dla każdej kobiety, zależną od czynników takich jak wielkość i kształt biustu. Finalny efekt uzależniony jest od wymiaru implantów i rozmiaru piersi. Przy doborze implantów piersiowych chirurg plastyczny ocenia:
- szerokość piersi,
- obwód klatki piersiowej,
- rozstawienie piersi.
Wybór implantu to kompromis pomiędzy oczekiwaniami pacjentki i możliwościami anatomicznymi.
W dniu zabiegu pacjentka powinna być całkowicie na czczo, a dzień wczesniej nie spożywać ciężkostrawnych posiłków. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie zaleconych badań na 5-6 tygodni przed planowanym terminem wykonania zabiegu.
Do tych badań najczęściej należą badania krwi i moczu. Zalecane jest również zrobienie posiewu bakteriologicznego z przedsionka nosa, badania RTG oraz badanie EKG serca. Dodatkowo chirurg plastyczny zleca badania USG piersi, a kobiety powyżej czterdziestego roku życia powinny wykonać mammografię.
W sytuacji gdy członków rodziny występował rak piersi, chirurg zaleca dodatkowe badanie mutacji BRCA-1, oraz konsultacje onkologiczne przed wykonaniem zabiegu powiększania piersi.
Najlepszym terminem do wykonania zabiegu powiększania piersi w czasie cyklu miesiączkowego kobiety jest okres między siódmym a dwunastym dniem cyklu. Zabieg powiększania piersi nie wykonuje się w czasie trwania miesiączki.
Zaleca się odstawienie wyrobów tytoniowych w kresie dwóch tygodni poprzedzających zabieg. W tym okresie nie zaleca się również zażywania leków rozrzedzających krew takich jak jak aspiryna, a także witamina E.