Powiększanie piersi

Chirurgiczne powiększanie piersi powszechnie uznawane jest za jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Powiększanie piersi to zabieg chirurgiczny wykonywany przez chirurga, który ma na celu poprawę rozmiaru oraz kształtu kobiecych piersi.

Powiększanie piersi szczególnie polecane jest kobietom cierpiącym z powodu niewystarczającego wymiaru swoich piersi lub ich niezadowalającego kształtu. Wśród wskazań do zabiegu powiększanie piersi, wymienia się niedorozwój gruczołu piersiowego, jego asymetrię oraz deformację tkanki gruczołowej powstałą w wyniku ciąży i karmienia piersią. Zabieg powiększenia piersi uwydatnia kształt ciała kobiety, poprawia wygląd i wielkość piersi, a także pozytywnie wpływa samoocenę kobiety która się poddała temu zabiegowi.

Kwalifikacja do zabiegu powiększanie piersi poprzedzona jest konsultacją lekarską wykonaną przez chirurga, w trakcie której pacjentka otrzymuje kompletny zestaw informacji dotyczących zabiegu, takich jak: formy znieczulenia, procedury zabiegowej oraz możliwości wystąpienia ewentualnych powikłań.

Wskazania do zabiegu powiększanie piersi

 • poprawa kształtu ciała u kobiet, które twierdzą iż ich piersi są zbyt małe
 • poprawa kształtu i wielkości piersi po przebytej ciąży
 • wrodzony niedorozwój (asymetria) jednej lub obu piersi
 • wyrównanie różnic rozmiaru i kształtu między piersiami
 • zaburzenia rozwoju piersi typu „pierś tubularna”
 • jako element chirurgii rekonstrukcyjnej piersi po innych zabiegach

Przeciwwskazania do zabiegu powiększanie piersi

 • choroby ogólnoustrojowe
 • niewydolność krążeniowo-oddechowa
 • ciężkie zaburzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych
 • zaburzenia krzepnięcia krwi w organizmie
 • anoreksja, nadmierne odchudzanie lub restrykcyjne diety
 • choroby obrębie gruczołu sutkowego
 • duże blizny skutkujące spadkiem elastyczności skóry

Przebieg zabiegu

Operacja powiększanie piersi przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa od jednej do półtorej godziny. W zależności od kształtu piersi pacjentki oraz jej oczekiwań związanych z rezultatem.

operacji powiększania biustu, implanty mogą być umiejscowione pod mięśniem piersiowym oraz pod gruczołem piersiowym lub częściowo pod mięśniem z dolną częścią implantu pod gruczołem.

Implantacja może natomiast odbywać się poprzez cięcie w fałdzie podpiersiowym lub na otoczce. Po wykonaniu zabiegu powiększania piersi zakładane są szwy, które usuwane są po 8 dniach od operacji, chyba że zastosowano szwy rozpuszczalne. Okolica pod piersiami zabezpieczona jest dodatkowo opatrunkiem plastrowym.

Jedną dobę po operacji pacjentka pozostaje pod obserwacją w naszej klinice.

Rekonwalescencja po zabiegu powiększania piersi

Po procedurze powiększenia piersi może występować ból i tkliwość piersi. Objawy te powinny powoli ustępować wraz z upływem czasu. Większość dolegliwości można złagodzić przy pomocy leków, które są przepisywane przez chirurga.

W okolicy klatki piersiowej mogą pojawić się zasinienia. Znikają one najczęściej w ciągu 14 dni od wykonania zabiegu. Delikatny obrzęk piersi może się utrzymywać nawet do 60 dni od wykonania zabiegu.

Obowiązuje zakaz wykonywania ćwiczeń siłowych i dźwigania ciężarów przez okres miesiąca. Powrót do ćwiczeń wykorzystujących górne partie ciała po około 6 miesiącach.

Najczęściej zadawane pytania

Dobór implantów piersiowych jest kwestią indywidualną dla każdej kobiety, zależną od czynników takich jak wielkość i kształt biustu. Finalny efekt uzależniony jest od wymiaru implantów. Przy tym zabiegu brane są pod uwagę przede wszystkim oczekiwania pacjentki. Przy doborze implantów piersiowych chirurg plastyczny ocenia:

 • szerokość piersi,
 • obwód klatki piersiowej,
 • rozstawienie piersi.

Wybór implantu pozostaw najlepiej swojemu chirurgowi, który dopasuje dla ciebie najlepsze rozwiązanie, i dokona to czego oczekujesz najlepszym możliwym sposobem.

W dniu zabiegu pacjentka powinna być całkowicie na czczo, a dzień wczesniej nie spożywać ciężkostrawnych posiłków. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie zaleconych badań na 5-6 tygodni przed planowanym terminem wykonania zabiegu.

Do tych badań najczęściej należą badania krwi i moczu. Zalecane jest również zrobienie posiewu bakteriologicznego z przedsionka nosa, badania RTG oraz badanie EKG serca. Dodatkowo chirurg plastyczny zleca badania USG piersi, a kobiety powyżej czterdziestego roku życia powinny wykonać mammografię.

W sytuacji gdy członków rodziny występował rak piersi, chirurg zaleca dodatkowe badanie mutacji BRCA-1, oraz konsultacje onkologiczne przed wykonaniem zabiegu powiększania piersi.

Najlepszym terminem do wykonania zabiegu powiększania piersi w czasie cyklu miesiączkowego kobiety jest okres między siódmym a dwunastym dniem cyklu. Zabieg powiększania piersi nie wykonuje się w czasie trwania miesiączki.

Zaleca się odstawienie wyrobów tytoniowych w kresie dwóch tygodni poprzedzających zabieg. W tym okresie nie zaleca się również zażywania leków rozrzedzających krew takich jak jak aspiryna, a także witamina E.

Zabieg powiększania piersi

Zapraszamy do kontaktu